top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDoruk Yalçınsoy

28. Yaşımda Öğrendiğim 5 Şey

Güncelleme tarihi: 14 Eki 2021


Doruk when he was 20

Eğer 20’li yaşlarımın başında daha öğrenecek çok şeyin var deselerdi asla inanmazdım.

Çünkü hayatın sırrını çözmüştüm; yurtdışında yaşamak!

Fırsatlar ülkesi Amerika’ya giderim, orda rahat çalışacağım bi iş bulurum, müthiş paralar kazanırım, herkes bana saygı duyar…


Sonrasında tabi bir gün Amerika’ya gidebilme umuduyla güzelce çalışmak var. Hem ingilizcem gelişmeli, hem kültür olarak gelişmeliyim, o standardı yakalamam gerek!

Şimdi dönüp baktığımda gülüyorum. Uçağım hayallerimin şehri New York’a indiğinde inanılmaz bir heyecanla çevreyi gözlemlerken bir kaç saat içinde evsizliği ve umutsuzluğu fark ettiğimi hatırlıyorum.Amerika hayali de sonrasında adım adım gözümde silindi tabii…

Daha da önemlisi gerçekte hayatın sırrını falan çözmediğimi anladım.

Sanırım bu gibi genel geçer kuramlarla hayatımızda en iyi sonuçları almak istiyoruz.

“Biliyorum!” demek istiyoruz “Aynısı kaynıma da oldu!” ama insan bildiği şeyi öğrenemez. Öğrenmemiz gerekenleri ya hayat bize kendi dersleriyle öğretir ya da biz öğrenmeye açık olmak zorundayızdır.


O günlerden sonra sürekli öğrenmeye açık olmanın bir insanın kendisine ve çevresine yapabileceği en büyük iyilik olduğunu kabul ettim.

Ve öğrendikçe paylaşmayı diğerlerinin hayattan ders almasına yeğlerim!

Peki bu sene 28’inci yaşımda neler öğrendim?


Hepsini yazmam mümkün değil, ama önemli bulduğum 5 tanesi işte böyle:


1 Kafanda yapmak istediğin bir proje varsa hemen başla, hemen sonucu gör!

Hızlı aksiyon al ve sonuçları gözlemle. Bi çoğumuz kafamızdaki projeleri erteleye erteleye asla bir şey başaramıyoruz. Bunun kendimde fark ettiğim en büyük nedeni hata yapma kaygısı. İşin aslı; çoğu hata önemsiz. Hatta tuhaf bir şekilde biz insanlar hatta yaptığımızda başarılı olduğumuz duruma göre daha fazla şey öğreniyoruz.


2 Çevrendeki insanlar seni desteklemiyorsa onlara ulaşmak istediğin hedeflerden bahset ve destek iste, anlamıyorsa kaçarak uzaklaş!

Hayat kısa. Herkesle aynı vizyona sahip olmamız gerekmiyor. Çevremizdeki gelişime kapalı insanlar bizim gelişimimizde de bizi engeller. Ve kimsenin bizi engellemeye hakkı yok!

Entelektüel sayılabilecek bazı arkadaşlarımla salaş bir Alsancak akşamında laflarken onlara yeni aldığım yatırım kitabından ve finans dünyasını anlamak için heyecanlandığımdan bahsettim.

Tepkileri şöyle oldu “O kitabı yazan adam dünyanın en zengin adamı mı?”.

Hayır dedim.

“Zaman kaybı şeylerle uğraşma Doruk, kişisel gelişim kitaplarının hepsi çöp.”

Hepsi çöp mü?

“Sana ne yapman gerektiğini söyleyen kitapların hepsi gereksizdir.”

Belli ki çok sevdiğim bu insanlar devamlı gelişime açık değildiler, daha da kötüsü çevresindekileri de böyle görmek istiyorlardı.

Eminim ki yatırım konusunda dünyanın en zengin insanı bir kitap yazsa da bu arkadaşlar asla okumazdı.

Uzaklaştım.3 Doğru soruları sormak

Pandemi sürecinde kötü bir girişimcilik deneyiminden sonra birkaç yerden reddedilip ümitsizce iş arıyorken yanlış soruları soruyor olabileceğimi fark ettim. “Beni neden güzel bir yere işe alsınlar?” değil, “Nasıl sevdiğim bir işi bulabilirim?”

İlk soruyu hayatınızın hangi alanında soruyorsanız sorun kendinizi daha iyisine kapatıyorsunuz demektir.

İkinci soruyu sormamla beraber cevapları araştırdım, öğrendim ve yakın zamanda 2 tane çok dinamik startup işi buldum.


4 Fayda sağla, fayda kazan

Türkiye’de ticaret gibi şeyler ne yazık ki çok bencilce yapılabiliyor. Ancak tüm para alışverişinin altında yatan şey en nihayetinde değer sağlamak, değer kazanmak. Bir para alışverişi olmasa bile yardım ettiğimiz her şeyin geri dönüşünü en nihayetinde aldığımıza inanıyorum.

Bugün diğerlerine hangi konuda fayda sağlayabiliyorsan sağlamaya başla, emin ol beklediğinden güzel sonuçlar ortaya çıkıyor.


5 Diğer insanların iyi ya da kötü görüşlerinden tamamen bağımsızsın

Bu çok önemli. Eğer diğerlerinin iyi ya da kötü görüşlerine bağlı yaşarsam asla hayatı dolu dolu yaşayamam. Özünde istediğimiz önemli şeylerden birisidir bence bu; hayatı dolu dolu yaşamak. Sınırlarını aşmak.

Umarım bu yazı sınırlarınızı aşmak için size de ilham olmuştur.

Kaynınıza da bu yazıyı gönderebilirsiniz!

Selamlar!


NOT: Amerika’yla olan deneyimin bana özel olabilir. Bir başkası çok daha farklı deneyimler yaşamış da olabilirdi.


68 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page